Kto może przeprowadzić nadzór budowlany?

Kto może przeprowadzić nadzór budowlany?

Nadzór budowlany jest prowadzony w formie inspektoratu, a zakres kompetencji tego organu jest dość szeroko zakrojony. Jedynie ograniczona liczba podmiotów może zająć się przeprowadzeniem kontroli w ramach nadzoru. Jakie to organy i co należy do ich kompetencji?

Organy uprawnione do przeprowadzania kontroli w ramach nadzoru budowlanego

Wśród podmiotów, które posiadają uprawnienia, aby realizować nadzór budowlany, wskazać można:

  • głównego inspektora nadzoru budowlanego,
  • powiatowego inspektora nadzoru budowlanego,
  • wojewoda przy wsparciu wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego.

Jak widać, liczba podmiotów uprawnionych do podejmowania działań jest stosunkowo ograniczona. Przepisy prawa regulują również instancyjność postępowania w ramach nadzoru budowlanego. Warto wiedzieć, że istnieją podmioty, które zajmują się profesjonalnym i kompleksowym kontaktem z organami nadzoru budowlanego w ramach prowadzonej działalności – na przykład awariebudowlane.pl.

Jak wygląda postępowanie nadzoru budowlanego?

Co do zasady, pierwszym etapem sprawy jest zawsze przekazanie jej w gestię organu rangi powiatowej. Wyjątkiem są kwestie nadzoru budowlanego nad obiektami usytuowanymi w miejscach strategicznych lub istotnymi z innych, analogicznych względów.

Czym jest nadzór budowlany w ogóle?

Co do zasady, podmioty działające w ramach nadzoru budowlanego są zobowiązane zapewnić przestrzeganie regulacji prawnych, a także kwestii związanych z bezpieczeństwem na terenie różnego rodzaju budynków, mieszkalnych oraz użytkowych.

Nadzór budowlany zajmuje się wyłącznie kwestiami związanymi z samą budową oraz budynkami już po zakończeniu prac. Nie jest odpowiedzialny za jakiekolwiek czynności poprzedzające prace budowlane.

Jako że kontakt z nadzorem budowlanym może być skomplikowany i czasochłonny dla wielu podmiotów, na rynku spotkać można firmy takie jak Awariebudowlane, które zajmują się zapewnianiem bezproblemowego kontaktu z podmiotami nadzorczymi. Jeśli zatem inspektorat zwraca się do Ciebie celem objaśnienia rozmaitych kwestii spornych, warto sprawdzić ofertę podmiotów zajmujących się tego typu problematyką – szczególnie jeśli nie masz zbyt dużego pojęcia o szeroko pojętych kwestiach budowlanych.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )