Pensja to nie wszystko. Czym kuszą pracodawcy?

Pensja to nie wszystko. Czym kuszą pracodawcy?

Pracodawcy, którzy dążą do jak najdłuższego zatrzymania u siebie pracowników, wykorzystują do tego nie tylko wynagrodzenie, ale również tak zwane benefity pozapłacowe.

W ostatnich latach mamy do czynienia z szybko zmieniającą się sytuację na rynku pracy. Niegdyś, ze względu na stosunkowo łatwy dostęp do wysoce wykwalifikowanej kadry pracowniczej oraz z powodu bezrobocia pracodawcy nie musieli podejmować dodatkowych działań mających na celu przyciągnięcie pracowników. Niemniej jednak aktualnie sytuacja wygląda inaczej.

Świadczenia dodatkowe dla pracowników

Współczesna ze względu na utrudniony dostęp do specjalistów oraz z powodu stosunkowo niskiego bezrobocia przedsiębiorcy coraz chętniej oferują różnego rodzaju pozapłacowe benefity dla pracowników. W zależności od firmy są to m.in. karnety czy też godziny pracy dostosowany do pracownika. Współcześnie wszystkie dodatki pozapłacowe mogą mieć decydujący wpływ na to, czy pracownik zdecyduje się na kontynuowanie współpracę z firmą. Koniec końców każdy lubi korzystać z różnego rodzaju benefitów.

W sytuacji, w której pracownik otrzymuje dwie zbliżone do siebie oferty związane z podobnym wynagrodzeniem, chętniej zdecyduje się on na stanowisko, z którym wiążą się dodatki pozapłacowe. Warto podkreślić, że nie muszą być to dodatki bardzo kosztowne z punktu widzenia pracodawcy. W wielu wypadkach wystarczą tak drobne benefity, jak karnety sportowe czy też rabaty pracownicze, które pozwalają pracownikowi na zakupy oferowanych przez pracodawcę produktów lub usług w niższej cenie.

Pieniądze to nie wszystko

Warto jednak podkreślić, że benefity nawet nie muszą wiązać się z dodatkowymi wydatkami pracodawcy. W wielu przypadkach równie zachęcające dla pracownika są m.in. bez kosztowe strefy chillout, w których pracownik może wypocząć i zregenerować siły. Przede wszystkim chodzi o to, aby osoba zatrudniona mogła cieszyć się dobrą atmosferę w pracy. Jest to wyjątkowo skuteczny sposób na zatrzymanie pracownika w firmie, mimo możliwości uzyskania lepszych warunków płacowych u konkurencji. Innym ciekawym sposobem na poprawę atmosfery w firmie jest danie pracownikom możliwości lepszego zintegrowania się. Mogą do tego posłużyć m.in. karty lunchowe.

Mówiąc o korzyściach pozapłacowych dla pracownika nie można nie wspomnieć o możliwości pracy zdalnej. Współcześnie wiele firm dąży do zapewnienia pracownikom elastycznych godzin pracy. Jednym z popularniejszych sposobów, aby to osiągnąć jest praca zdalna. Z tego rodzaju benefitów szczególnie często cieszyć się mogą programiści. Oczywiście zagwarantowanie elastycznego czasu pracy nie zawsze jest możliwe. Koniec końców praca w IT ma swoją specyfikę, którą wyróżnia się na tle innych sektorów gospodarki Do kolejnych ciekawych i niekoniecznie drogich dodatków poza płacowych zaliczyć można:

  • finansowanie szkoleń i samorozwoju pracowników,
  • dodatki świąteczne,
  • dofinansowania do wakacji,
  • dofinansowania do wydarzeń kulturalnych.
CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (1 )