Pierścionek ze szmaragdem niczym zielony klejnot

Pierścionek ze szmaragdem niczym zielony klejnot

Biżuteria zdobiona kamieniami szlachetnymi ma w sobie pewną specyfikę. Wydaje się ona nie tylko wyjątkowo piękna, ale także przepełniona luksusem. Być może, to bogata paleta kolorów tychże kamieni, a także widoczna ich głębia są za to odpowiedzialne. Wpływ na to może mieć także świadomość ich materialnej wartości.

Bez względu jednak, jaki czynnik jest za to odpowiedzialny, to nie zmienia to jednak faktu, że kobiety bardzo lubują się w tym typie biżuterii z dodatkiem żywych kolorów. Być może sekret tkwi jeszcze w innym miejscu? Może chodzi o blask, jakim emanują kamienie szlachetne. Gdyby tak bliżej przyjrzeć się, jak promienie słoneczne przenikają przez pięknie oszlifowane kamienie, jak światło odbija się i załamuje, można by się doprawdy rozmarzyć.

Pierścionek ze szmaragdem i efekty świetlne przepływające przez szmaragd

Na pewno Panie, które wspomniany pierścionek ze szmaragdem posiadają, zdążyły już wspomniane efekty świetlne zauważyć. Jeśli jednak nie, postaramy się to w skrócie zobrazować, choć nie będzie to łatwe, ponieważ temat jest dość głęboki i można by o nim pisać, prawie że bez końca.

Na początek powiedzmy może, na czym owe efekty polegają. Można byłoby pomyśleć, że to różnorodna gamma kolorów, w jakich występują kamienie szlachetne, jest za to odpowiedzialna. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ ani ich barwa, ani też chemiczny skład nie ma no to wpływu. Przyczyną tego, że zauważamy na powierzchni kamieni zjawisko migotliwości, czy też efekty świetlne w pasiastej odsłonie jest zjawisko odbicia i załamania, a także interferencji światła na powierzchni szmaragdu, szafiru i wszystkich innych kamieni szlachetnych.

Od tego, jakie efekty świetlne będą na powierzchni naszego pierścionka ze szmaragdem występować, jest ściśle uwarunkowane tym, w jaki sposób kamień został oszlifowany, a w zasadzie, jaką formę przyjął. Nie mniej jednak, na kamieniach szlachetnych możemy dostrzec takie efekty jak: opalizacja, labradoryzacja, orient, iryzacja, opalescencja, asteryzm czy migotliwość. W klasyfikacji efektów, dla nas zdecydowanie numerem jeden jest migotliwość, która daję efekt kociego oka i występuje na kamieniach oszlifowanych w formie kaboszonu.

Skąd pochodzą szmaragdy?

Aby ten pierścionek ze szmaragdem, który z dumą nosicie na palcach waszych dłoni, mógł powstać, najpierw musi zostać zdobyty cenny szmaragd. W czasach antyku szmaragd był wydobywany tylko w Egipcie i na terenach dzisiejszej Austrii. Występowanie jego było jednak niezmiernie rzadkie. Następnie odkryto go w Arabii, a później trafił na Półwysep Pirenejski. W Europie szmaragdy stały się pożądanym klejnotem, kiedy to hiszpańskie księżniczki wydawane za mąż, rozsławiły pierścionki ze szmaragdami, a w zasadzie pierścienie. Dziś szacuje się, że to Kolumbia stanowi około 70-90% światowego szmaragdowego rynku.

Warto wspomnieć też o tym, iż niegdyś sama władczyni Kleopatra lubowała się niezmiernie w biżuterii ze szmaragdami i być może to ona tę miłość w nas – kobietach zakorzeniła.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )