Rodzaje wyciągów narciarskich. Jakie wyciągi dla początkujących, zaawansowanych, dla dzieci?

Rodzaje wyciągów narciarskich. Jakie wyciągi dla początkujących, zaawansowanych, dla dzieci?

Orczyk, talerzyk, a może kolej gondolowa? Jaki typ wyciągu narciarskiego jest polecany początkującym, na jaki warto wybrać się z dzieckiem? Przedstawiamy najważniejsze informacje o typach wyciągów narciarskich oraz podpowiadamy, z których warto skorzystać.

Rodzaje wyciągów narciarskich

W polskich ośrodkach narciarskich można natrafić na różne rodzaje wyciągów. Część z nich przypadnie do gustu wyłącznie zaawansowanym narciarzom, ale są też takie, które spodobają się każdemu, bez względu na wiek i umiejętności. Wyciągi w Szczyrku odpowiednie dla dorosłych i dzieci to np. beskidsportarena.pl, w tym ośrodku narciarskim można wypróbować dwa wyciągi talerzykowe i nowoczesną kolej linową. A jakie jeszcze są rodzaje wyciągów narciarskich? I co warto wiedzieć o każdym z nich?

Najpopularniejsze wyciągi w Polsce to:

  • orczyk (wyciąg orczykowy),
  • talerzyk (wyciąg talerzykowy),
  • kanapy (wyciąg krzesełkowy),
  • kolej gondolowa,
  • wyciąg taśmowy.

Na niektórych stokach można również znaleźć tzw. „wyrwirączkę” czyli wyciąg bezpodporowy, który wykorzystywany jest głównie w szkółkach narciarskich. A które z tych wyciągów narciarskich są polecane początkującym i dzieciom? Które przypadną do gustu zaawansowanym narciarzom?

Wyciągi narciarskie dla dzieci

Przy łagodnych, prawie płaskich trasach, przeznaczonych do nauki jazdy dla dzieci najczęściej znajduje się wyciąg taśmowy, nazywany również „czarodziejskim dywanem”. Jest to chyba najprostszy rodzaj wyciągu narciarskiego, z którym poradzi sobie każdy maluch. A jak on działa? Narciarz staje na specjalnej taśmie, która wyciąga go do góry. Taśma jedzie dość powoli, więc dziecko nie powinno mieć problemu ani z wejściem, ani z zejściem z takiego wyciągu.

Innym typem wyciągu narciarskiego, który działa głównie przy szkółkach narciarskich jest „wyrwirączka”. Taki wyciąg bezpodporowy działa podobnie jak orczykowy, z tą różnicą, że narciarz trzyma specjalny uchwyt rękami, co dla początkujących dzieciaków może być sporym ułatwieniem.

Wyciągi dla początkujących

Zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami chętnie korzystają z wyciągów krzesełkowych oraz kolei gondolowych. Te komfortowe wyciągi to również spore ułatwienie dla snowboardzistów. Wyciągi krzesełkowe mogą być wyprzęgane lub niewyprzęgane. Te pierwsze zwalniają przy stacjach, co ułatwia bezproblemowe wsiadanie, z kolei wyciągi niewyprzęgane zwykle wyposażone są w ruchomy chodnik. Natomiast kolej gondolowa, jak łatwo się domyśleć, do wyciąg zbudowany z podwieszanych wagoników. Sprawdza się szczególnie w niepogodę, przy intensywnych opadach śniegu, jest również niezwykle komfortowy dla początkujących i dzieci.

Innym popularnym typem wyciągu, który często możemy spotkać w polskich ośrodkach narciarskich jest wyciąg talerzykowy. Taki talerz blokuje się nogami, a ręce należy trzymać na specjalnym uchwycie teleskopowym. Wyciągi talerzykowe są dość proste w obsłudze, zatem nie powinny sprawiać problemów nawet początkującym narciarzom.

A jakich wyciągów lepiej unikać, gdy dopiero stawiasz pierwsze kroki na stoku? Typem, najmniej lubianym przez amatorów narciarstwa jest orczyk. Wyciągi orczykowe to kotwice, które transportują na górę dwóch narciarzy zajmujących równoległą pozycję. Ten rodzaj wyciągu narciarskiego często uznawany jest za najtrudniejszy i najmniej komfortowy.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )