Rolety materiałowe – praktyczność i estetyka
Okna stanowią istotną część każdego pomieszczenia, nie tylko ze względu na dostępność światła czy też piękne widoki na zewnątrz. Jest to bowiem również okazja do wprowadzenia dodatkowego elementu dekoracyjnego w postaci firan i zasłon. Obecnie jednak coraz większą popularność zyskują rolety materiałowe, a dzieje się tak ze względu na ich praktyczność i dużą różnorodność opcji dostępnych na rynku.
Głównym czynnikiem, jaki musimy mieć na uwadze przy zakupie rolet materiałowych są wymiary okien w naszym mieszkaniu. Jest to tak naprawdę jedyne ograniczenie, które możemy napotkać na naszej drodze, gdyż pod względem kolorystyki czy zastosowanych tekstyliów i tworzyw, producenci nieustannie poszerzają ofertę, wychodząc naprzeciw potrzebom Klientów.
Rolety materiałowe i ich rodzaje
Jeśli chodzi o rolety materiałowe wewnętrzne, ich zróżnicowanie polega na nieco odmiennym sposobie użytkowania. Jednym z najpopularniejszych typów są rolety w kasecie, które są bardzo wygodne w obsłudze i łatwe do utrzymania w czystości, gdyż obudowa rolety chroni ją przed osadzaniem się kurzu. Doskonale sprawdzają się we wnętrzach o wystroju bardziej nowoczesnym, choć nie tylko, a sama kaseta może być bez problemów dopasowana wizualnie do ramy okna.
Często wybieraną opcją są również rolety rzymskie, które wyróżniają się charakterystyczną, harmonijkową konstrukcją. Wykonywane są one z różnorodnych materiałów o odmiennej przepuszczalności światła, co jest czynnikiem niewątpliwie ważnym do rozważenia przy zakupie. Jeśli jednak chcemy mieć jeszcze większą kontrolę nad nasileniem nasłonecznieniem w naszych pomieszczeniach w ciągu dnia, ciekawą opcją będą także rolety dzień i noc, zwane inaczej roletami duo. W przeciwieństwie do innych typów rolet materiałowych składają się one z dwóch warstw tkanin – grubszej i cieńszej – które dodatkowo obracają się na rolce u dołu.
Nie należy też w tym miejscu zapominać o bardziej tradycyjnym rozwiązaniu, jakim są rolety wolnowiszące. Ich największą zaletą jest niewątpliwie łatwość montażu. Ponadto, typ ten ma dodatkowe szersze zastosowania i może być wykorzystany np. jako ekran projekcyjny lub ogrodzenie wnęk.