Rozwód a separacja – jakie różnice?

Rozwód a separacja – jakie różnice?

Niestety temat rozwodów ostatnimi laty jest bardzo często poruszany i co roku w sądach orzekane jest ich setki jak nie tysiące. W przypadku problemów w związku, równie często spotkać można się także separacją, która jednak działa na nieco innych zasadach. Czym różni się rozwód od separacji?

Rozwód i separacja – czy potrzebna pomoc prawna?

Każdego roku w do sądów wpływają setki wniosków o rozwód. Przyczyn, które mogą stać za tą decyzją, jest wiele, a każdy przypadek jest inny. Niewątpliwie jest to jednak pewna ostateczność, której skutkiem jest całkowite zerwanie relacji małżeńskich. Oczywiście należy tutaj złożyć wniosek do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania, jednak sam przebieg postępowania będzie uzależniony od wzajemnych relacji. Najczęściej szuka się też przy tym wsparcia prawnego, jednak czy do rozwodu potrzebny jest adwokat wyjaśnia serwis Artvocado. Niestety, ale zazwyczaj sprawy takie wiążą się z wieloma negatywnymi emocjami i konfliktami.

Należy też pamiętać o tym, że żaden sąd nie orzeknie rozwodu od ręki i najczęściej trwa to kilka miesięcy, jak nie dłużej. Tutaj także nierzadko pojawia się temat separacji, który często idzie w parze z rozwodem.

Czym jest rozwód?

Mówiąc wprost, rozwód to całkowite i ostateczne rozwiązanie związku małżeńskiego. Oznacza to, że zostaje orzeczony rozpad pożycia, a pomiędzy małżonkami nie ma już żadnej więzi czy to duchowej, fizycznej czy gospodarczej. Sąd na podstawie przeanalizowanych informacji może dojść do wniosku, że naprawa takiego związku jest po prostu niemożliwa. Każdy z małżonków może wnieść pozew, a rozwód orzeka się na trzy sposoby – z winy jednego z małżonków, z winy obojga lub bez orzekania o winie. Jak się okazuje, bardzo często bywa tak, że zanim sąd przystanie na rozwód, w pierwszej kolejności wysuwa się kwestię separacji.

Czym jest separacja?

Separacja to nic innego jak czasowe rozdzielenie małżonków i orzekane jest przez sąd na podstawie ustalenia, że doszło do zupełnego rozkładu związku. Nie wiąże się jednak z poważnymi skutkami prawnymi, a daje czas na przemyślenie swojej decyzji. Z tego też powodu sądy, zanim orzekną rozwód, wcześniej ustanawiają separację. W ten sposób, jeżeli małżonkowie się dogadają, mogą jeszcze do siebie wrócić, a ich relacje mają szansę się naprawić. Jeżeli po określonym czasie nie nastąpi poprawa, wówczas ostatecznie sąd orzeka o trwałym rozpadzie związku. Oczywiście o separację może wnioskować także jeden z małżonków.

Skutki prawne przy separacji są jednak zupełnie inne, ponieważ nie wiąże się to z rozwiązaniem małżeństwa. Co za tym idzie, będąca w separacji nie może wejść w nowe małżeństwo, nadal też zostają zachowane wspólnoty majątkowe.

Co lepsza – rozwód czy separacja?

Wybór rozwodu lub separacji to decyzja zależna od danej sytuacji. Jak zostało wspomniane, będzie się tutaj rozchodziło przede wszystkim o faktyczne relacje między małżonkami oraz ustalenie, czy związek ma jeszcze sansę na naprawę, czy jest to już niemożliwe. Rozwód wiąże się z ostatecznym zerwaniem relacji na każdym poziomie życia, z kolei separacja nie daje tak gwałtownych i ostatecznych konsekwencji. Czasami takie chwilowe oderwanie się od siebie powala na przewartościowanie całego swojego życia i być może podjęcie zupełnie innych decyzji.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )