Urolog — jak może Ci pomóc?

Urolog — jak może Ci pomóc?

Urolog specjalizuje się w problematyce męskiego i żeńskiego układu moczowego oraz męskich narządów rozrodczych. Przedmiotem badań są różne schorzenia, od infekcji dróg moczowych przez nadreaktywny pęcherz, śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego po kamienie nerkowe. Urolog może też diagnozować nowotwory pęcherza moczowego, nerek i prostaty.

Urolog jest ekspertem od wszelkich problemów dotyczących dróg moczowych. Żadnych z nich nie należy ignorować i trzeba umówić się na wizytę u urologa. Jeśli na przykład unikasz spotkań towarzyskich z powodu nietrzymania moczu, odczuwasz ból, gdy wiesz, że musisz iść do toalety, nie pozwól, aby strach lub wstyd przed kłopotliwą sytuacją powstrzymały Cię od komfortowego życia. Jeśli doświadczasz jakiegokolwiek dyskomfortu związanego z układem moczowym, nie traktuj tego jako normalną część życia.

Kiedy powinien zbadać Cię urolog?

Sytuacją, która najczęściej dotyka pacjentów przychodzących do gabinetu urologa, jest nietrzymanie moczu. Bez względu na płeć pacjenta, urolog jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o specjalistę mogącego zaradzić temu problemowi natury zdrowotnej.

Krew w moczu (krwiomocz) jest kolejnym objawem, którego nie należy ignorować. Może to być zarówno wczesny sygnał ostrzegawczy kamieni nerkowych, jak i problemów z pęcherzem lub nawet raka nerki. Jeśli problem wystąpił tylko raz i tak umów się na wizytę do urologa. Nie czekaj na kolejny taki sygnał, ani na to, aż krew sama zniknie.

Bolesne oddawanie moczu, ból, pieczenie lub kłucie mogą wskazywać na szereg schorzeń. Zwykle to efekt infekcji dróg moczowych, czasami przyczyną może być coś innego, co zweryfikuje urolog. Lekarz określi też, jaka jest przyczyna problemu i zaleci leczenie, aby złagodzić ból i wykluczyć bardziej niepokojące przyczyny.

Zwiększona trudność w oddawaniu moczu, zazwyczaj zauważalna jako zmiany w częstości oddawania moczu, parcia naglącego, wysiłku w celu oddania moczu lub słabego strumienia moczu. Często nieszkodliwe zmiany tego typu są związane z prostatą, chociaż mogą być również spowodowane chorobą neurologiczną, dietą lub lekami.

Urolog powinien zbadać wszelkie bóle, guzki w mosznie. Wcześnie wykryte zmiany rakowe w jądrach zalicza się do jednych z najbardziej uleczalnych nowotworów.

Urolog może również zajmować się dysfunkcjami seksualnymi u mężczyzn i kobiet (ból przy współżyciu, problemy z erekcją).

Badanie prostaty

W zależności od czynników ryzyka, wszyscy mężczyźni powinni mieć coroczne badanie prostaty po skończeniu 50. roku życia (lub wcześniej). W przypadku, gdy zauważasz coś nienaturalnego lub jeśli masz podwyższony lub zmieniony poziom PSA, też powinieneś skonsultować się z urologiem. Do wizyty powinna skłaniać też jakakolwiek zmiana, guzek jądra lub uporczywy ból trwający dłużej niż tydzień.

Urolog wysłucha Twoich obaw i opracuje najlepszą dla Ciebie metodę leczenia bez względu na powagę Twojego problemu.

Przed zaplanowaniem wizyty u urologa

Wizytę u urologa możesz odbyć w ramach kontraktu placówki z NFZ lub prywatnie. W przypadku pierwszym potrzebujesz skierowania na wizytę. Następnie skontaktuj się z placówką, aby ustalić termin wizyty. Jeśli zdecydujesz się na odpłatną wizytę u lekarza, Twoim zadaniem jest jedynie umówienie się na wizytę (nie potrzebujesz wypełniać żadnych dodatkowych formalności). W zależności od występujących objawów i potrzeb zespół dobierze Ci lekarza idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb.

Jeśli jest jakiś konkretny problem, którym chciałbyś się zająć, postaraj się prowadzić dziennik objawów przed wizytą. Na przykład, jeśli masz problemy z pęcherzem, prowadzenie przez kilka tygodni dziennika pęcherza lub oddawania moczu może pomóc Twojemu lekarzowi lepiej zrozumieć konkretne objawy i stworzyć dla Ciebie najskuteczniejszy plan leczenia.

W dniu wizyty przyjdź co najmniej 15 minut wcześniej, aby dopełnić niezbędnych formalności. Zostaniesz poproszony o wypełnienie karty nowego pacjenta wraz z historią pacjenta. Weź ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i kartę ubezpieczeniową. Jeśli masz jakąś dokumentację medyczną lub wyniki laboratoryjne, które związane są z dolegliwościami, zabierz je ze sobą.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )