Zalety inwestowania w akcje giełdowe.

Zalety inwestowania w akcje giełdowe.

Opinie na temat akcji i inwestowania na giełdzie bywają krańcowo rozbieżne. Są tacy, którzy inwestowanie w giełdę bardzo chwalą, są i tacy, którzy radzą omijać ją szerokim łukiem i twierdzą, że nie ma nic prostszego, jak strata na niej wszystkich pieniędzy. Bardzo często, ta rozbieżność wynika po prostu z braku wiedzy. Czym są akcje i dlaczego firmy wchodzą na giełdę? Firmy, które zostają dopuszczone do ruchu giełdowego, wypuszczają akcje i sprzedają swoim inwestorom. Akcja to dokument finansowy, emitowany przez spółkę.

Pierwsze akcje emitują najczęściej założyciele, którzy w ten sposób wpłacają środki na rzecz pokrycia kapitału spółki. Kolejne emisje akcji, mają pokryć zapotrzebowanie na dalsze inwestycje. Bardzo proste – jeśli spółka chce pozyskać dalsze środki na rozwój, a nie chce korzystać z kredytu, emituje akcje, które nabyć może każdy z nas, zastając w ten sposób akcjonariuszem. Każdy akcjonariusz staje się inwestorem danej spółki. Jeśli spółka wyemitowała sto akcji, a Ty kupiłeś jedną, zostałeś właścicielem jednej setnej spółki.

Giełda to miejsce handlu. Kupujesz akcje spółki po niższej cenie, aby po jakimś czasie odsprzedać je z zyskiem. Inwestowanie w akcje ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim, na rynku dostępne są tysiące rozmaitych akcji i to spółek wielu branż, co pozwala na dokonanie praktycznie dowolnego wyboru. Możemy nabyć akcje, kierują się zakresem działalności, czy nabyć je za konkretną sumę, czy po prostu kupić różne akcje, aby zdywersyfikować nasz portfel inwestycyjny. Gra na giełdzie to także emocje, szczególnie przyjemne, gdy dokonamy korzystnego zakupu i prawidłowo przewidzimy rozwój spółki.

Równie cenną zaletą giełdy jest elastyczność. Praktycznie, w każdym momencie i o każdej porze możemy sprzedać i kupić akcje, a więc odzyskać nasz kapitał, czy po prostu zdecydować, czy interesują nas zyski długo- czy krótkoterminowe. Długoterminowe inwestycje, mogą nam przynieść o wiele większe zyski niż lokaty czy nieruchomości. Opierają się one większym kryzysom na rynkach finansowych, a przy odpowiedniej cierpliwości generują spore dochody. Dodatkowo, część spółek płaci rokrocznie dywidendy swoim akcjonariuszom. Dywidendy nie są zależne od kursu akcji w danym roku, są po prostu wynagrodzeniem za udzielenie kapitału. Można więc zarobić podwójnie: na dywidendach i na wzroście kursu akcji.

Główna zaleta giełdy to przede wszystkim możliwość zysku, czasem i przy dużym szczęściu, bardzo niewielkim kosztem. Na łut szczęścia nie warto jednak liczyć, warto natomiast opierać się na wiedzy i rzetelnych faktach. To także zaleta inwestowania na giełdzie. Stawia ona bowiem przed nami wymóg nieustannego rozwoju, edukowania się i pogłębiania wiedzy z zakresu finansów. Z czasem pozwoli nam ona na sięganie po nowe, coraz korzystniejsze inwestycje.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )