Drewniane żaluzje – do jakich wnętrz pasują?

Drewniane żaluzje – do jakich wnętrz pasują?

Żaluzje drewniane mają wiele zalet, a przy okazji wyglądają estetycznie i dodają wnętrzu walorów estetycznych. Pasują szczególnie do pomieszczeń, w których jest dużo roślin. Dzięki nim można kontrolować, ile światła wpadnie do pomieszczenia. Żaluzje dają także prywatność domownikom. Występują w różnych wariantach, dzięki czemu można dobrać je tak, by pasowały do wystroju wnętrza. Jakie są rodzaje żaluzji drewnianych i ich zalety?

Żaluzje drewniane – jakie wybrać do różnych wnętrz?

Różne warianty kolorystyczne

Żaluzje mogą być wyprodukowane z różnych rodzajów drewna. Możemy wybrać kolor lameli, kolor oprzyrządowania oraz to, czy drewno ma być lakierowane. Dzięki temu będą idealnie pasować do wnętrza. Na rynku dostępne są także białe i czarne żaluzje drewniane. Białe żaluzje pasują idealnie do wnętrz w stylu skandynawskim, gdzie dominują jasne kolory i motyw jasnego drewna lub kamienia. Czarne będą strzałem w dziesiątkę do wnętrz w stylu industrialnym, gdzie królują czarne dodatki.

Wybór szerokości lameli

Poszczególne warianty żaluzji drewnianych mogą różnić się także szerokością listewek (inaczej: lameli). Najwęższe mogą mierzyć ok. 25 mm, a najszersze nawet 70 mm. Jakie ma to znaczenie? Szerokie lamele wyglądają bardziej elegancko i pasują do wnętrz urządzonych w stylu glamour. Węższe listewki sprawdzą się chociażby we wnętrzach w stylu boho.

Żaluzje poziome czy pionowe?

Możemy także wybierać między poziomymi i pionowymi żaluzjami. Te pierwsze są najbardziej znane. Posiadają żyłkę, by przylegały do okna. Można je podciągać do góry, by całkowicie odsłonić okno lub manewrować ułożeniem listewek. Pionowe żaluzje są mocowane na specjalnej szynie, w której znajdują się prowadnice. Listewki mogą obracać się o 180 stopni, dzięki czemu mamy możliwość kontrolowania ilości wpadającego światła. Można zsunąć je w bok, by całkowicie odsłonić okno.

Zalety żaluzji drewnianych

Drewniane żaluzje dodają wnętrzu ciepła i przytulności. Odbijają one promienie słoneczne w różnych kierunkach w zależności od ułożenia lameli i rozpraszają światło. Dzięki nim wnętrze jest ciepło oświetlone i przytulne. Za ich pomocą można sterować ilością wpadającego światła. Po odsłonięciu okna całkowicie do pomieszczenia może wpadać ostre światło. Manewrowanie lamelami pozwala na ograniczenie tej ilości i rozproszenie go.

Żaluzje drewniane są świetnym wyborem tam, gdzie jest dużo roślin doniczkowych. W pomieszczeniach, w których okna są umieszczone od strony południowej, warto ograniczyć ilość wpadającego światła. Ostre słońce nie sprzyja dobrej kondycji roślin. Drewniane żaluzje pozwalają na sterowanie ilością wpadającego światła, dzięki czemu w południe możemy znacznie ograniczyć jego ilość, a wieczorem – wpuścić więcej ciepłego i rozproszonego światła.

Żaluzje drewniane można łatwo wyczyścić. Wystarczy regularnie przecierać je z kurzu miękką szczotką, ściereczką z mikrofibry lub odkurzaczem ze specjalną nasadką. W przypadku zabrudzeń wystarczy skorzystać ze specjalnego preparatu do drewna i miękkiej ściereczki.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )