Otwornice do gresu – dlaczego do obróbki gresu potrzebne są specjalne narzędzia?

Otwornice do gresu – dlaczego do obróbki gresu potrzebne są specjalne narzędzia?

O tym, jak ważne jest odpowiednie, dedykowane do konkretnego materiału narzędzie wie każdy majsterkowicz. Niestety, nie ma narzędzi uniwersalnych, które zapewnią wykonanie pracy tak szybko, przyjemnie i bezproblemowo, jak byśmy tego chcieli. Jeśli planujesz remont łazienki, kuchni lub tarasu, na którym znajdują się (lub mają się znaleźć gresowe płytki) – będziesz potrzebować narzędzi dedykowanych do obróbki gresu. Przeczytaj, czym są otwornice do gresu.

Supernarzędzie uniwersalne – dlaczego wciąż go nie ma?

Wiąże się to z tym, że mamy pewien zakres uniwersalnych materiałów i elementów uniwersalnych – wkręty i śruby najczęściej używane mają podobną średnicę i wykończenie. Takie narzędzie jak multitool pomocne jest w codziennym życiu – gdy poluzuje się śrubka w szafce lub klamce itp.

Jeśli jednak planujemy pracę w konkretnym, wymagającym materiale takim jak beton, drewno, metal, ceramika – sprawa się komplikuje i potrzebujemy narzędzia dedykowanego dla tego konkretnego materiału. Zauważ, że te materiały różnią się między sobą wytrzymałością, kruchością, twardością, odpornością na temperaturę i ciśnienie. Ich właściwości są skrajnie różne. Dlatego właśnie nie ma uniwersalnych narzędzi do wiercenia otworów. Jeśli planujesz obróbkę ceramiki, na pewno będziesz potrzebował dedykowanych narzędzi, takich jak chociażby otwornice do gresu.

Czym właściwie jest gres?

Jest to bez wątpienia jeden z najszlachetniejszych materiałów, jakie możemy wykorzystać do wykończenia naszych domów. Świetnie sprawdzi się na zewnątrz – jest słabonasiąkliwy, mrozoodporny, może być wykorzystany do stworzenia płytek drewnopodobnych, imitujących kamień lub beton. Coraz częściej wykorzystywany jest także we wnętrzach ze względu na swoją wytrzymałość i doskonały wygląd. Wszelkie mikroorganizmy nie rozwijają się w nim, dlatego gres pozwala więc podnieść poziom bezpieczeństwa w kuchniach i sanitariatach i sprawia, że nie potrzebujemy używać agresywnej chemii.

 

Gres tworzony jest z kamionki szlachetnej – gliny, piasku kwarcowego, skalenia, szamotu, czy też kaolinu. Masa zmielonych materiałów połączonych ze sobą w określonych proporcjach formowana jest w pożądane formy, prasowana oraz na koniec wypalana w temperaturze 1300 stopni Celsjusza. To właśnie taka obróbka i skład gresu sprawiają, że płytka w efekcie odporna jest na różne temperatury i można ją stosować zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Dzięki dodatkowi pigmentów można uzyskać różne kolory gresu, dzięki czemu gresowe płytki można dopasować do każdego wnętrza. Jednak, aby wykonać w nich otwory będzie potrzebna specjalna otwornica do gresu.

Dlaczego do obróbki gresu potrzebne są specjalne narzędzia?

Tak utworzone płytki mają jedną istotną właściwość, która właśnie warunkuje użycia specjalnych narzędzi – twardość. Dzięki składowi i sposobowi wykonania płytek osiągają one twardość aż 8-9 w skali Mohsa. To bardzo duża twardość, zważywszy na to, że 10 w tej skali zarezerwowana jest dla diamentu. Wartość 8-9 plasuje gres w sąsiedztwie korundu, który jest dwukrotnie twardszy niż kwarc. Dla porównania granit uznawany za jeden z najtwardszych kamieni ma twardość 7-8 w skali Mohsa. Dlatego właśnie do stworzenia otworów w tym wymagającym materiale potrzebne są specjalne otwornice do gresu.

Jak dobrać odpowiednie otwornice do gresu?

Nasuwa się zatem pytanie, jak dobrać otwornice do gresu o odpowiednich właściwościach? Przede wszystkim muszą one być niezwykle wytrzymałe, dobrej jakości i odpowiednio twarde. Najlepsze będą otwornice diamentowe. Stosuje się je właśnie do obróbki tak twardych materiałów, jak również do obróbki kamieni półszlachetnych. Ich ostrza są pokryte diamentem przemysłowym, co nadaje im niewiarygodną wytrzymałość. Można powiedzieć, że do pracy z gresem potrzebujemy bardzo szczególnych narzędzi do zadań specjalnych. Diamentowe ostrza poza swą wytrzymałością są także delikatne i bardzo precyzyjne, co w przypadku materiału takiego jak ges, czyli podatnego na pęknięcia podczas obróbki jest niezwykle ważne.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )