Szachy dla dzieci — korzyści, wpływ szachów na rozwój dziecka

Szachy dla dzieci — korzyści, wpływ szachów na rozwój dziecka

Chcesz nauczyć dziecko grać w szachy? Zastanawiasz się, jakie są z tego korzyści? Co daje gra w szachy? Czy wpływa na rozwój dziecka? Wyjaśniamy, co można zyskać, stawiając na naukę gry w szachy przez dzieci.

Szachy dla dzieci — korzyści

Dawniej gra w szachy była bardziej popularna. Grali w nią dorośli, seniorzy i dzieci. To był sposób przede wszystkim na zajęcie sobie czasu, rozrywkę. Dzisiaj coraz rzadziej słyszy się o tym, by ktoś grał w szachy. Nie mówiąc o tym, że mało kto w ogóle zna zasady gry. Coraz częściej jednak jako rodzice szukamy sposobów na to, by pomóc dziecku w rozwoju. Okazuje się, że szachy dla dzieci to mnóstwo korzyści, zobacz szachydladzieci.pl, warto więc wziąć je pod uwagę, wybierając zajęcia dodatkowe dla pociechy. Co można na tym zyskać?

Jedną z największych korzyści, jakie przypisuje się szachom, jest to, że regularne granie poprawia zdolności intelektualne. Tak więc dzieci mogą mieć dzięki nim wyższe IQ. Są badania naukowe, które to potwierdzają. Mówi się nawet, że wczesna nauka gry w szachy może przekuć się na znacznie szybszy rozwój intelektualny dziecka.

Ogromną korzyścią gry w szachy przez dzieci jest nauka cierpliwości i umiejętności koncentracji. Dzisiaj to bardzo pożądane cechy, które trudno kształtować w świecie, w którym wszystko jest fast i instant. Dziecko, grając w szachy, musi umieć się skoncentrować, cierpliwie czekać na rozwój sytuacji, wyciszać się i kontrolować emocje.

Gra w szachy dla dzieci – wpływ na rozwój

Oczywiście wyższy iloraz inteligencji to nie wszystkie korzyści. Warto wiedzieć, że nauka gry w szachy dla dzieci pozwala również na rozwój wielu umiejętności. Przede wszystkim dzięki nim maluchy muszą nauczyć się planować swoje działania, przewidywać ich konsekwencje. Szachy uczą strategicznego myślenia.

Ale to nie wszystko. Okazuje się bowiem, że gra w szachy dla dzieci to doskonały sposób na rozwój umiejętności matematycznych. Tego typu wysiłek intelektualny sprzyja lepszemu rozwinięciu zdolności arytmetycznych. Dzięki grze w szachy dziecko nie powinno mieć problemów z matematyką. Dla wielu to wręcz początek w budowaniu podwalin pod naukę innych przedmiotów ścisłych, jak fizyka czy chemia.

Rozwój umiejętności koncentracji i pamięci pomaga też w nauce języków obcych. Szachy uczą przyswajania i przetwarzania informacji.

Jaki wpływ na rozwój dziecka ma gra w szachy?

Co jeszcze można zyskać, ucząc dziecko grać w szachy? Okazuje się, że jest to sposób nie tylko na rozwój intelektualny, ale też emocjonalny. Dzięki grze w szachy dzieci mogą rozwijać umiejętności takie jak samoregulacja, cierpliwość, wytrwałość, dążenie do celu, ambicja. To aktywność, która wymaga ogromnej uważności, ale i otwarcia się na drugą osobę. Gra w szachy uczy pokory i szacunku do przeciwnika. Pozwala też czerpać satysfakcję z pracy, jaką włożyło się w doskonalenie umiejętności.

Oczywiście nie można pominąć i pozytywnego wpływu na negatywne emocje. Dzięki grze w szachy dziecko może uczyć się walczyć z trudnymi sytuacjami, w tym godzić się z porażką i cieszyć z wygranej w poszanowaniu drugiej osoby.

Zapisując dziecko na zajęcia z nauki gry w szachy, uczy się je również systematycznej pracy. Dziecko, które jeździ na turnieje, musi poznać sposoby na radzenie sobie ze stresem, myślenie pod presją czasu.

Widać wyraźnie, że gra w szachy ma pozytywny wpływ na rozwój każdego z nas. Tym bardziej warto nakłaniać do niej dzieci. Dzięki grze w szachy mogą świetnie się bawić, ale też rozwijać wiele umiejętności i charakter.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )