Jaki wybrać  magnez: w proszku czy w tabletkach?

Jaki wybrać magnez: w proszku czy w tabletkach?

Magnez jest jednym z kluczowych mikroelementów w naszym organizmie. Magnez bierze udział w ponad 200 reakcjach enzymatycznych: jest istotny dla produkcji energii, syntezy protein budujących nasze mięśnie, skurczów mięśni (czyli praktycznie każdego ruchu), zdrowia kości oraz przemiany tłuszczów.

Jeśli uskarżasz się na bóle mięśni, problemy ze snem, kłopoty z trawieniem, stres i uczucie niepokoju, warto zażywać magnez. Właściwości tego mikroelementu pomagają w osiągnięciu wyższej koncentracji i równowagi enzymatycznej. Niskie poziomy magnezu prowadzą do cukrzycy, migreny czy chorób serca. Magnez dla sportowców pomaga w rozwoju mięśni i sprawności, więc musi być obecny w twojej diecie. Preparaty magnezowe znajdziesz tutaj: https://sklep.sport-max.pl/pol_m_Kategorie_Witaminy-i-mineraly_Magnez-2409.html

Czy lepiej wybrać magnez w tabletkach, czy w proszku?

Oczywiście, najlepsza odpowiedź to „naturalny”. Magnez obecny jest w zielonych warzywach jak szpinak czy kalarepa, owocach — zwłaszcza awokado, bananach czy malinach, a także roślinach strączkowych lub orzechach. Dobrym źródłem magnezu jest też kakao. Dlatego sportowcy mogą często zastąpić kubkiem kakao kawę lub herbatę, które wypłukują ten mikroelement z organizmu.

Jednak zmiana diety wymaga czasu. Szacuje się, że ⅔ osób nie przyjmuje optymalnej ilości magnezu podczas dnia. Dlatego często sięga się po suplementy diety zawierające magnez — w proszku, kapsułkach czy rozpuszczalny. Wiele osób wybiera tabletki czy kapsułki, bo łatwiej jest je dozować. To znakomite suplementy na kości.

Warto jednak pamiętać, że tabletki z magnezem zawierają z reguły tlenki magnezu. Nie możemy przyswajać czystego magnezu (tego, który spalaliśmy na lekcjach chemii), a jedynie jego jony. Nasze ciało musi je rozłożyć na czynniki pierwsze, co wymaga prawidłowego działania kwasu żołądkowego. Jeśli już uskarżasz się na problemy z żołądkiem, witaminy i minerały, które przyjmujesz — w tym magnez — powinny być w formie bardziej przyswajalnej dla organizmu.

Co powinny zawierać preparaty z magnezem?

Magnez w proszku jest znacznie prostszy do strawienia i bardzo dobrze się wchłania. Wiele z tych preparatów zawiera cytrynian magnezu, czyli sole magnezowe kwasu cytrynowego, które są bardzo dobrze przyswajalne. Co więcej, cytrynian wspomaga syntezę witamin. To doskonały magnez dla sportowców wyczynowych, bo ma też działanie uspokajające i znacznie lepiej się trawi.

Inne preparaty zawierają mleczan magnezu — czyli sole kwasu mlekowego, które dobrze rozpuszczają się w przewodzie pokarmowym. Magnez w proszku dobrze się wchłania i ma korzystny wpływ na układ mięśniowy. Z kolei jabłczan magnezu — czyli sole kwasu jabłkowego — są również dobrze przyswajalne. Kwasy jabłkowy i mlekowy są delikatne, więc nie mają właściwości zakwaszających organizm.

Gdy wybierasz preparat z magnezem, zastanów się nad innymi sposobami przyswajania większości mikroelementów, takich jak magnez. Właściwości dobranych suplementów mają znaczny wpływ na przyswajanie innych substancji, jak żelazo czy witamina C, warto więc wybrać zestawy preparatów jak dobre suplementy na kości.

Dawka magnezu przyswajana w posiłku może być mało skuteczna w wypadku poważnych niedoborów. Jeśli po treningu odczuwasz nietypowe zmęczenie, sięgnij po preparaty magnezowe w proszku zawierające ten pierwiastek w przyswajalnej formie. Tak jak inne odżywki i suplementy diety, znajdziesz je w sklepie https://sklep.sport-max.pl/

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )