Chcesz założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Podpowiadamy jak to zrobić krok po kroku

Chcesz założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Podpowiadamy jak to zrobić krok po kroku

Własna firma to dla niejednego z nas marzenie. Niestety wiele osób odstrasza biurokracja oraz brak informacji na temat jak przejść proces zakładania firmy krok po kroku. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak to zrobić, zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym

Jeśli chcesz założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, musisz zarejestrować ją w KRS. Dzisiaj nie musisz już stać w wielogodzinnych kolejkach, by to zrobić. Od lipca 2021 roku, wnioski do rejestru przedsiębiorców można już składać wyłącznie przez internet poprzez system PRS. By to uczynić, musisz posiadać konto w systemie, a także dysponować podpisem elektronicznym, zaufanym lub kwalifikowanym. W formalnościach może pomóc Ci także kancelaria prawna. Rejestracja spółki w KRS wcale nie jest taka trudna.

Rejestracja krok po kroku

Jak już wiesz, złożyć wniosek o rejestrację można wyłącznie przez internet. Po założeniu konta na Portalu Rejestrów Sądowych i zalogowaniu się musisz wybrać właściwą formę prawną podmiotu, a więc w tym przypadku spółkę z o.o. oraz wypełnić wniosek. Pamiętaj, że wnioski w formie papierowej nie są już rozpatrywane i zostaną odrzucone. Rejestracji można dokonać także przez system S-24.

Jakie dane są niezbędne do wypełnienia wniosku?

Do prawidłowego wypełnienia wniosku, potrzebne będą następujące dane:

  • Nazwa spółki wraz z adresem jej siedziby,
  • Przedmiot prowadzonej działalności,
  • Informacja o wysokości kapitału zakładowego,
  • Informacja na temat udziałów wspólnika (czy może posiadać więcej niż jeden udział),
  • Dane personalne członków zarządu takie jak: imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, a także adresy elektroniczne do doręczeń dokumentów,
  • Informacja o wkładach niepieniężnych wnoszonych przez wspólników, jeśli takowe istnieją
  • Czas trwania spółki oraz sposób jej reprezentowania.

Do wniosku należy dołączyć wszystkie niezbędne załączniki takie jak listę wspólników wraz z wartością udziałów każdego z nich, a także listę uprawnionych do powołania zarządu. Osoby spoza kraju muszą także dołączyć oświadczenie o statusie cudzoziemca. Potrzebny będzie także dokument traktujący na temat powołania członków organów spółki z oświadczeniem członków zarządu o wyrażeniu na to zgody. Kolejnym ważnym punktem jest umowa spółki lub jej notarialny numer CREWAN. Nie możemy zapomnieć także o dowodzie dokonania opłaty sądowej. W przypadku korzystania z pomocy pełnomocnika należy przedstawić także pełnomocnictwo oraz dowód opłaty za nie. Każdy plik musi być w osobnym pliku.

O czym należy pamiętać podczas składania wniosku?

Zanim wyślesz wniosek, upewnij się, czy wszystkie dokumenty są podpisane. Gdy posiadasz dokumenty w wersji papierowej, musisz je podpisać, a następnie zeskanować. Trzeba mieć na uwadze, że jeśli zabraknie któregoś z załączników, nie otrzymamy prośby o uzupełnienie, tylko całą procedurę będziemy musieli rozpocząć od nowa. Sąd ma 7 dni na rozpatrzenie wniosku. Jeśli prawidłowo uzupełnisz dokumenty, nie zapomnisz o podpisach i załącznikach, założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być naprawdę szybkie i wygodne.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )