Najpopularniejsze maratony na świecie

Najpopularniejsze maratony na świecie

Przebiegnięcie maratonu to przygoda do zapamiętania na całe życie. Gdzie odbywają się najpopularniejsze biegi na całym świecie? Poznaj trasy swoich marzeń!

Skąd właściwie wzięły się maratony?

Bieg maratoński ma swoją długą, antyczną tradycję. Jego początki sięgają już 5 wieku p.n.e. Wtedy to doszło do najważniejszej bitwy dla obleganej przez Persów Grecji – bitwy pod Maratonem. Według legendy pokonani Persowie zawrócili i kierowali się prosto ku bezbronnym Atenom. Filippides, ateński posłaniec, miał przebiec dystans pomiędzy Maratonem a atakowaną stolicą, aby ostrzec przed niebezpieczeństwem. Śmiałek sprostał wyzwaniu, przekazując ważną wiadomość – niestety, następnie padł martwy. Fascynacja tą historią pewnego francuskiego filologa, Michela Bréala, doprowadziła do włączenia biegu do programu pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich.

Obecnie bieganie maratonów jest dla wielu osób pasją, która wciąga coraz bardziej z każdą przebytą trasą. Na całym świecie organizowane są zawody pozwalające na sprawdzenie swoich umiejętności, wytrzymałości oraz poczucie wolności i satysfakcji. Poniżej przedstawione zostały najczęściej wybierane maratony na całym świecie. Liczba chętnych do udziału w nich stale rośnie!

Chicago Marathon – prestiż i tradycja

Maraton w Chicago należy do jednych z najchętniej wybieranych wyścigów na całym świecie. O jego popularności świadczy choćby fakt, że w roku 2017 ukończyło go ponad 44 345 biegaczy. Obecnie statystyki także prezentują się obiecująco, a frekwencja pozostaje wysoka. Co przyciąga do tej opcji? Chicago Marathon ma długoletnią tradycję; rozgrywany jest od 1977 roku.  Wyścig może poszczycić się najwyższą kategorią dla imprez w kalendarzu IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych – największa organizacja sportowa świata).  Zdobycie kategorii złotej wiąże się ze spełnianiem wielu restrykcyjnych warunków, ale także zdecydowanym prestiżem.  Być może popularność maratonu wynika również z ciekawej trasy. Uczestnicy mają okazję zobaczyć Boystown, miasto Lincoln Park, dzielnicę Little Italy (Małe Włochy) czy Stare Miasto. Początkowe odcinki wyścigu są proste, co pozwala dodatkowo na przyjemny start.

Zobacz także: https://biegzoo.pl/

Maratona di Roma, czyli Rzym okiem biegacza

Włochy to niesamowity kraj. Kojarzony jest bardzo pozytywnie: z bogactwem kultury, sztuki, historii, a także z pysznym jedzeniem. Nic dziwnego, że maraton przez stolicę to wydarzenie wielce oblegane i wyczekiwane z niecierpliwością. Maraton w Rzymie funkcjonuje niezmiennie od roku 1982. Pamięta on nawet świętowanie nowego milenium – w roku 2000 wyścig obchodzony był szczególnie hucznie, rozpoczęło go zaś błogosławieństwo papieża Jana Pawła II.

Maratona di Roma to raj dla osób spragnionych widoków. Trasa pozwala na obserwowanie Bazyliki św. Piotra, Zamku Świętego Anioła, Placu Weneckiego czy najstarszego cyrku starożytnego Rzymu – Circus Maximus. Maraton gwarantuje niezapomniane wrażenia. Przyjemnym dodatkiem jest fakt, że maraton można przebyć także poprzez tzw. fitwalking. Wolniejsze tempo chodzenia sprawia, że nawet osoby mniej zaawansowane w fitnessie są w stanie czerpać przyjemność z wyścigu.

Bieganie to jedna z najbardziej fascynujących dziedzin sportu, która ma swoich zwolenników na całym globie. Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik pozwoli wybrać nową trasę swoich marzeń.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )