Serwisowanie roweru – jaki smar do łańcucha kupić?

Serwisowanie roweru – jaki smar do łańcucha kupić?

Każdy, kto posiada rower, powinien od czasu do czasu zrobić jego przegląd, szczególnie przygotowując go do sezonu, czy wybierając się w dłuższą podróż. Serwisowanie roweru można zlecić profesjonalistom, albo wykonać go samodzielnie, co oczywiście pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Łańcuch rowerowy jest jednym z ważniejszych elementów napędu w rowerze, dlatego trzeba o niego dbać. Oliwienie, czy jak potocznie się to określa smarowanie łańcucha, a także jego regularna wymiana to konieczność.

Smarowanie czy oliwienie?

Smar do łańcucha rowerowego czy oliwa do łańcucha? No właśnie, jak poprawnie powinno nazywać się środek przeznaczony do pielęgnacji łańcucha? W zasadzie większość osób, szukających smaru do roweru, ma na myśli tak naprawdę olej. Chociaż niektórzy decydują się na zastosowanie smarów stałych na przykład przeznaczonych do łożysk tocznych, specjaliści i doświadczeni rowerzyści będą odradzać takie rozwiązanie. W tym wypadku nasz łańcuch bardzo szybko zostanie oblepiony brudem, który stanowi dość duży problem. W tym wypadku łańcuch będzie trzeba częściej czyścić, a jeżeli zaniedbamy tę czynność, wówczas będzie go trzeba za jakiś czas wymienić na nowy. Smar do roweru to nie najlepszy pomysł, lepiej zainwestować w dobrej jakości olej dedykowany łańcuchom rowerowym. Obecnie na rynku dostępne są smary do łańcuchów rowerowych suche i mokre, te pierwsze sprawdzą się lepiej, bo bardzo dobrze smarują, co więcej brud, aż tak bardzo nie zbiera się na łańcuchu. Czyszczenie i oliwienie łańcucha powinno wykonywać się regularnie, zdecydowanie częściej, niż raz w roku. Wprawdzie nie jest to przyjemna praca, jednak tylko w ten sposób można zachować łańcuch w dobrym stanie przez długi czas.

Jaki smar do roweru wybrać? Na pewno nie można sugerować się wyłącznie ceną, decydujmy się na zakup środka pochodzącego od renomowanego, cenionego producenta, który jest polecany przez mechaników w serwisie rowerowym. To gwarancja, że olej będzie wydajny i będzie dobrze spełniał swoją funkcję.

Wejdź i dowiedz się jaki olej do łańcucha rowerowego wybrać: http://antymateria.com/jaki-olej-do-lancucha-rowerowego/

Jak naoliwić łańcuch?

Oliwienie należy poprzedzić dokładnym oczyszczeniem łańcucha z brudu, jeżeli jesteśmy bardzo leniwi, można przemyć go szmatką nasączoną odtłuszczaczem. Olej nakładamy po kropli na każdy pin, następnie czekamy, aż wchłonie, a jego nadmiar wycieramy. Ważne jest to, aby łańcuch był oliwiony od środka, a nie na zewnątrz. Gdy przesadzimy z ilością środka, efekt może okazać się odwrotny od zamierzonego i łańcuch szybkiej będzie się zużywał.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )