Witamina Q10 – witaminą młodości

Witamina Q10 – witaminą młodości

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego skóra w pewnym wieku traci swoją elastyczność, a grawitacja staje się jej głównym wrogiem? Dziej się tak między innymi za sprawą ubytku witaminy Q10 w naszym organizmie. Dowiedzcie się, jak dbać o utrzymanie jej prawidłowego poziomu, aby dłużej cieszyć się młodzieńczym wyglądem.

Witamina Q10 – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Z pewnością nie raz widzieliście reklamę kremu przeciwzmarszczkowego, którego głównym promowanym składnikiem był koenzym Q10. Jednak czy wiecie, czym jest ten sławny składnik? Wbrew powszechnym opiniom, nie jest jedynie przeciwutleniaczem, który świetnie radzi sobie z oznakami starzenia się skóry. Koenzym Q10 nazywany również ubichinonem, jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki naszego ciała. Związek ten występuje w mitochondriach i uczestniczy w wytwarzaniu głównego nośnika energii dla każdej komórki w organizmie (ATP). Witamina Q 10 wspomaga pracę układu odpornościowego, nerwowego, krwionośnego, wpływa na metabolizm oraz jest składnikiem zębów i kości. W niewielkich ilościach występuje w soi rybach, mięsie, orzechach i rabarbarze. Jednak dla utrzymania jego prawidłowego poziomu po 35 roku życia zalecana jest suplementacja. Z wiekiem oraz na skutek nieprawidłowej diet, nadużywania alkoholu lub częstego odchudzania jego ilość w organizmie maleje. Objawia się to przyspieszeniem procesu starzenia się komórek w ludzkim ciele. Obserwujemy utratę jędrności skóry, pojawienie się zmarszczek, szorstkość i zmieniony koloryt skóry.

Witamina Q10 – suplementacja

Dbanie o zrównoważoną dietę i zdrowy tryb życia są podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak niektóre składniki niezbędne do prawidłowego działania naszego ciała nie tak łatwo dostarczyć w naturalny sposób, podczas spożywania zdrowych i różnorodnych posiłków. Jednym ze składników, który rzadko występuje w pożywieniu jest koenzym Q10. Co prawda jego śladowe ilości możemy znaleźć w niektórych produktach spożywczych, jednak nie są one w stanie zaspokoić naszego zapotrzebowania. Dlatego osobom, które dostrzegają u siebie pierwsze objawy starzenia, zaleca się suplementację. Na rynku możemy zakupić wygodne w użyciu krople, które zaspokoją nasze dzienne zapotrzebowanie na koenzym Q10. Taka suplementacja w połączeniu ze stosowaniem kosmetyków przeciwstarzeniowych może znacząco wpłynąć na stan naszej skóry. Witamina Q10 używana w kosmetykach i suplementach, często występuje w parze z witaminą E, której dobroczynne działanie na skórę jest znane od wieków. W jaki sposób najlepiej przyjmować koenzym Q10? To zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników. Niektórzy preferują jego spożycie na czczo, inni nie wyobrażają sobie zażywania koenzymu bez wcześniejszego zjedzenia posiłku. Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem suplementacji zapoznać się z ulotką, która poinstruuje nas o zalecanej dziennej dawce oraz warunkach przechowywania. Dobrą wiadomością jest to, że koenzym Q10 może być wytwarzany z kukurydzy, dzięki czemu mogą go spożywać również weganie.

Witamina Q10 w kosmetyce

Koenzym Q10 jest bardzo popularnym składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych. Głównie za sprawą swoich właściwości antyoksydacyjnych. Co to właściwie oznacza?  W naszym organizmie dochodzi do procesów utleniania komórkowego, co powoduje ich uszkodzenia. Antyoksydanty spowalniają ten proces, dzięki czemu nasza skóra, mimo że ulega uszkodzeniom, ma czas, aby się regenerować. Antyoksydanty mają jeszcze inne właściwości. Chronią organizm przed wirusami, bakteriami i grzybami oraz walczą z wolnymi rodnikami. Wolne rodniki to natomiast cząsteczki, które nie są połączone żadnym elektronem. Dążąc do połączenia wolnych cząsteczek elektronem, wpływają na niszczenie zdrowych komórek. Antyoksydanty mają za zadanie zwalczanie tych wolnych cząsteczek, aby nie uszkadzały zdrowych komórek organizmu. Preparaty zawierające koenzym Q10 wpływają zatem na spłycanie zmarszczek i linii mimicznych, wygładzanie cery oraz ujednolicenie kolorytu skóry twarzy. Mają też właściwości pozytywnie wpływające na elastyczność skóry.
CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )