Jak uzyskać zwrot prowizji w banku?

Jak uzyskać zwrot prowizji w banku?

Nowe przepisu unijne i krajowe pozwalają o ubieganie się o zwrot prowizji od kredytów spłaconych przed terminem. Oznacza to, że jako pożyczkobiorcy od niedawna możemy zaciągać zobowiązania na bardziej sprawiedliwych zasadach. Mechanizm ten stosowany jest od stosunkowo niedawna i ma wielu zwolenników. By jednak poznać go lepiej i zrozumieć, jak działa, należy zagłębić się w procedury i przepisy. W tym artykule w kilku słowach postaram się przekazać Wam najważniejsze informacje w jak najbardziej przystępny sposób.

Zwrot prowizji od spłaconego kredytu hipotecznego

Trybunał Unii Europejskiej w 2019 roku podjął decyzję o konieczności zwrotu proporcjonalnej części prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu. W praktyce oznacza to, że każdy z nas może odzyskać część już wcześniej poniesionych kosztów. Dotychczas żaden bank w Polsce nie dawał takiej możliwości. Po ogłoszeniu wyroku TSUE wiele jednak się zmieniło. Dzisiaj wielu z nas posiada kredyt hipoteczny, który spędza nam sen z powiek. Zawierając umowę, zgadzamy się na pobranie prowizji i jesteśmy świadomi tego, w jaki sposób wpłynie to na całość kosztów. Podejmując decyzję o nadpłacie lub spłacie całkowitej, możemy jednak liczyć na proporcjonalny zwrot poniesionych kosztów. Jeżeli zależy nam na tym, by odzyskać jej część, to warto rozważyć ten krok.

Zwrot prowizji występuje również w kredytach gotówkowych. Warto jednak pamiętać, że wyrok TSUE dotyczy tylko klientów indywidualnych i nie ma mocy prawnej dla firm i przedsiębiorstw. Pamiętajmy jednak, że z reguły to właśnie osoby prywatne płacą największe prowizje od udzielonego kredytu i właśnie dla nich będzie to stanowić największą pomoc. Jeżeli zależy nam na tym, by odzyskać część poniesionych kosztów, to powinniśmy zgłosić się do naszego banku i ustalić, w jakiej formie złożyć wniosek o ich zwrot.

Czy prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu może zostać zwrócona automatycznie?

Wyrok Trybunału Europejskiego bardzo zmienił pozycję banków. Zwrot prowizji zapłaconej przy podpisaniu umowy stał się nie tylko możliwy, ale również bardzo łatwy do osiągnięcia. Większość z banków w Polsce wypracowała rozwiązania techniczne, które umożliwiają automatyczne wyliczenie kwoty prowizji do zwrotu oraz jej zwrot bez konieczności przedkładania dodatkowych dokumentów. W praktyce oznacza to, że jako klienci nie musimy robić nic więcej. Wystarczy, że spłacimy nasze zobowiązanie, a proporcjonalna część prowizji wróci na nasze konto. To bardzo duże ułatwienie zarówno dla banku jak i dla nas. Pozwala nie marnować zbędnego czasu i zaoszczędzić na papierze.

Pamiętajmy jednak, że zgodnie z prawem banki w Polsce mają aż 30 dni na dokonanie zwrotu. Termin ten jest bardzo ważny do zapamiętania. Jako klienci indywidualni, nie musimy składać dodatkowych dokumentów. Jednak, jeżeli chcemy, by środki zostały przelane na inny rachunek niż ten, z którego dokonywane były spłaty, to powinniśmy udać się do oddziału banku i złożyć stosowny wniosek.

Jak zmniejszyć koszty kredytu już po jego zaciągnięciu?

Banki zarabiają, pożyczając nam pieniądze. Składową kosztów każdego kredytu jest prowizja oraz oprocentowanie i związane z nim odsetki. W interesie banku jest więc to, byśmy spłacali nasze zobowiązania możliwie jak najdłużej. Korzystnym rozwiązaniem dla nas samych jest nadpłacanie kredytu nawet po kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Skrócenie okresu kredytowania spowoduje zwrot części prowizji oraz uniknięcie należnych odsetek. To bardzo dobre rozwiązanie, które daje nam możliwość obniżenia kosztów kredytowania już po zaciągnięciu zobowiązania. Pamiętajmy jednak, że by móc z niego w pełni skorzystać, musimy spłacić cały kredyt przed terminem.

Wiele osób może się zastanawiać czy warto korzystać z tego typu rozwiązań. Oczywiście nie zawsze będziemy mieć możliwość nadpłacania nawet niewielkich kwot. Jeżeli jednak zależy nam na obniżeniu kosztów, to jest to jedyne rozwiązanie, które nam to gwarantuje. TSUE zrobiło więc ukłon w stronę osób prywatnych.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )