Rezonans magnetyczny – skrót informacji dla pacjenta

Rezonans magnetyczny – skrót informacji dla pacjenta

Rezonans magnetyczny to jedna z technik obrazowania medycznego. Pozwala na uwidocznienie organów wewnętrznych oraz innych struktur anatomii pacjenta przy użyciu neutralnych dla organizmu fal radiowych i pola magnetycznego. Ze względu na wysokie parametry dokładności, ten rodzaj badania powszechnie wykorzystywany jest w diagnostyce wielu chorób.

Rezonans magnetyczny – jakie są wskazania do przeprowadzenia badania?

Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego wykonuje się w przypadku:

  • schorzeń neurologicznych (chorobach otępiennych i demielinizacyjnych, guzach i innych zaburzeniach w okolicy mózgu i rdzenia kręgowego),
  • urazów mięśniowych i stawowych,
  • guzów tkanek miękkich o charakterze nowotworowym i zapalnym,
  • schorzeń w obrębie klatki piersiowej (np. płuc i serca),
  • chorób naczyniowych,
  • schorzeń w ramach miednicy, np. nowotworów układu rozrodczego kobiet i mężczyzn.

Rezonans magnetyczny jest szczególnie pomocny w diagnostyce zaburzeń o niewyjaśnionym pochodzeniu, zwłaszcza w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.

Rezonans magnetyczny – co warto wiedzieć przed badaniem?

W niektórych przypadkach rezonans magnetyczny wykonuje się z podaniem środka kontrastowego, np. dla dokładniejszego obrazowania delikatnych struktur układu nerwowego i krwionośnego. Do tego typu badania trzeba się należycie przygotować, tj.

  • pozostać na czczo,
  • przynieść wynik badania poziomu kreatyniny i mocznika we krwi (wykonanego do 7 dni przed rezonansem magnetycznym),
  • wypić dużą ilość wody przed badaniem oraz natychmiast po jego zakończeniu, w celu jak najszybszego wydalenia z organizmu środka kontrastowego.

Rezonans magnetyczny bez kontrastu nie jest obarczony koniecznością szczególnego przygotowania. Warto unikać obfitych posiłków, których spożycie mogłoby wiązać się z dyskomfortem podczas badania lub nawet konieczności jego przerwania. Należy normalnie przyjąć stosowane leki, zaś bezpośrednio przed obrazowaniem zdjąć biżuterię, okulary, spinki i inne elementy odzieży wykonane z metalu.

 Jakie są przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego?

Mimo że rezonans magnetyczny to badanie bezpieczne i bezinwazyjne dla organizmu, jego wykonanie nie zawsze będzie możliwe. Przeciwwskazania dotyczą posiadania w ciele wszczepionych urządzeń elektrycznych oraz elementów metalowych. Działanie tych pierwszych może zostać zakłócone wskutek oddziaływania pole magnetycznego. Dlatego też do badania nie mogą przystąpić osoby korzystające z rozruszników serca, pomp insulinowych, urządzeń neurostymulujących, implantów ślimakowych itp. Z kolei posiadanie w tkankach elementów wykonanych z metalu może skutkować wzmożoną ciepłotą w ich pobliżu. Dla uniknięcia negatywnych konsekwencji zdrowotnych z rezonansu magnetycznego bezwzględnie należy zrezygnować w przypadku posiadania wewnątrzczaszkowych zacisków metalowych oraz metalicznych ciał obcych w obrębie oka.

Gdzie udać się na rezonans magnetyczny?

Gwarancją skutecznego i dokładnego obrazowania przy pomocy rezonansu magnetycznego jest wybór odpowiedniej placówki. Centrum Diagnostyki Obrazowej REX MEDICA https://www.rexmedica.pl/ wyróżnia się przeszło 12-letnim doświadczeniem w obrazowaniu medycznym przy użyciu najnowszych rozwiązań technologicznych. Badania przeprowadzają wykwalifikowani specjaliści, których priorytetem jest wysoka jakość świadczonych usług oraz troska o zdrowie i komfort pacjenta.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )