Jak komputer i smartphone pomagają, a nie przeszkadzają zaoszczędzić czas?

Jak komputer i smartphone pomagają, a nie przeszkadzają zaoszczędzić czas?

Nowe technologie dla jednych są wybawieniem, dla innych utrapieniem. Niosą ze sobą wiele korzyści, ale już od dawna mówi się też o tym, że oprócz możliwości oszczędzania czasu, wiele się go też przez nie traci. Dlaczego tak jest? Jakie wady i zalety niesie za sobą korzystanie z komputera czy smartfona?

Nowe technologie – pomagają czy przeszkadzają?

Tak naprawdę jedyną słuszną odpowiedzią na to pytanie jest stwierdzenie, że nowe technologie, w tym komputer czy smartphone są urządzeniami, które jednocześnie mogą być pomocne, jak i szkodliwe. Niewątpliwie mają w sobie wiele zalet, jednak niewłaściwe użytkowanie może spowodować, że zostaną one przykryte przez wady, które w późniejszym czasie przyniosą więcej negatywnych skutków. Dobrze wykorzystane urządzenia elektroniczne są w stanie zaoszczędzić nam całe mnóstwo czasu, jednak jeżeli skupimy się tylko na nich, do tego zbyt długo i intensywnie będziemy z nich korzystać, stanie się coś zupełnie odwrotnego – będą nam ten czas marnować.

Jak smartphone i komputer pomagają zaoszczędzić czas?

Największa siła w nowych technologiach tkwi w tym, że wykorzystując liczne aplikacje i programy, jesteśmy w stanie w szybki i prosty sposób sprawdzić całe mnóstwo informacji. Dzięki mapom trafimy wszędzie tam, gdzie chcemy, dzięki programom jesteśmy w stanie tworzyć niesamowite rzeczy i to praktycznie od ręki i bez większego wysiłku. Przydatne aplikacje, które warto zainstalować na komputerze wymienia teleexpress.pl i podobnie wygląda to w przypadku telefonów. W dzisiejszych czasach trudno nam się bez nich obyć bez tego, by mieć możliwość sprawdzenia rozkładu jazdy, kontaktu z rodziną i znajomymi, szansę na zrobienie zdjęcia lub nagrania filmu. Możliwości są tak naprawdę nieograniczone, a to jak z nich skorzystamy, zależy tylko od nas.

W czym technologia ułatwia nam życie?

Zamówienie jedzenia czy skontaktowanie się z kimś, będącym wiele kilometrów od nas nigdy nie było tak łatwe jak obecnie. Zamiast czekać w długiej kolejce, można wygodnie się rozsiąść i zaczekać na przywiezienie posiłku czy czegokolwiek innego. W ten sposób zyskuje się czas, który można wykorzystać na cokolwiek innego. Zamiast przenosić setki plików, czasem wystarczy jedna aplikacja, by wszystkim się zająć i podobnie wygląda to w przypadku edycji filmów czy zdjęć.

Jeżeli planujesz wyjazd, można wszystko rozplanować wcześniej – zabukować bilety, sprawdzić rozkłady jazdy czy lotów, rozeznać się w terenie, wytyczyć sobie listę miejsc wartych zobaczenia, zorientować się jak wygląda komunikacja, czy jakie są godziny otwarcia poszczególnych punktów. W ten sposób naprawdę oszczędza się wiele czasu, ponieważ zamiast osobiście wszystko weryfikować po kolei, wszystko ma się w jednym miejscu – na komputerze lub w telefonie.

Robienie listy zakupów, tworzenie zestawień finansowych, dostęp do płatności mobilnych, komunikowanie się z innymi ludźmi, dostęp do wiedzy. Kiedyś wymagało to cierpliwości i właśnie czasu, obecnie wszystko jest w zasięgu naszej ręki, a informacje uzyskujemy w ciągu kilkunastu sekund.

Jak smartphone i komputer mogą zabierać nam czas?

Oczywiście wraz z oczywistymi zaletami w parze idą też wady. Niewątpliwie nowe technologie w postaci komputerów i smartphone’ów dają nam wiele niesamowitych możliwości dzięki internetowi. Niestety plagą naszych czasów jest wręcz nadmierna cyfryzacja. Specjaliści nierzadko biją na alarm, że obecne pokolenia narażone są na uzależnienie od elektroniki – spędzają z nią za dużo czasu i choć umożliwia ona kontakty z ludźmi czy pozyskiwanie wiedzy, bardzo często jest niewłaściwie użytkowana.

W ten sposób ludzie coraz bardziej się od siebie oddalą, a zamiast poszerzać horyzonty, ograniczamy się do prostych rozrywek, spędzając przed ekranami zbyt wiele czasu, który mogliby poświęcić innym czynnościom. Co będzie za kilka czy kilkanaście lat, to się dopiero okaże. Można jedynie liczyć, że korzyści płynące z komputerów i telefonów, a wraz z nimi z programów i coraz to nowszych aplikacji przeważą jednak w tym zestawieniu.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )