Odnawialne źródła energii – dlaczego obecnie to konieczność, w którą warto zainwestować?

Odnawialne źródła energii – dlaczego obecnie to konieczność, w którą warto zainwestować?

Przewiduje się, że do 2035 r. odnawialne źródła energii będą stanowić ponad połowę światowej produkcji energii elektrycznej. Najczęściej wymienia się pięć największych i najbardziej wydajnych odnawialnych źródeł energii w oparciu o globalne zainstalowane moce wytwórcze energii według stanu na 2018 r. Jakie odnawialne źródła energii są warte naszej uwagi? W co opłaca się zainwestować?

Odnawialne źródła energii – poznaj je wszystkie

Odnawialne źródła energii to szansa dla naszej planety. Coraz więcej mówi się o tym, że to czysta alternatywa dla gazu ziemnego czy węgla kopalnego. “Przechodzenie na zieloną stronę mocy” ma naprawdę duży sens. Korzyści z odnawialnych źródeł energii nie może nikt odmówić, nawet najwięksi zwolennicy ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla czy energii nuklearnej. Jakie odnawialne źródła energii warto znać?

Odnawialne źródła energii – odkryj energię wodną

Energia wodna jest najczęściej używanym odnawialnym źródłem energii, z globalną mocą zainstalowaną hydroelektrowni przekraczającą 1 295 GW, co stanowi ponad 18% całkowitej zainstalowanej mocy wytwórczej na świecie i ponad 54% globalnej mocy wytwórczej energii odnawialnej. Robi wrażenie, prawda?

Najpopularniejszym sposobem wytwarzania energii wodnej jest budowa zapór na rzekach i wypuszczanie wody ze zbiornika do napędzania turbin. Inną metodą wytwarzania energii elektrycznej są elektrownie szczytowo-pompowe. Największymi odbiorcami odnawialnych źródeł energii są Chiny, Brazylia, Stany Zjednoczone, Kanada oraz Rosja.

Odnawialne źródła energii – energia wiatrowa, którą widujemy już w Polsce

Odnawialne źródło energii, jakim są elektrownie wiatrowe to jedno z popularniejszych obecnie rozwiązań w Polsce. Wiatr jest drugim najczęściej wykorzystywanym odnawialnym źródłem energii, ponieważ globalna moc zainstalowana wiatru przekroczyła w 2018 r. 563 GW, co stanowi około 24% całkowitej światowej mocy wytwórczej energii odnawialnej.

Gigantyczne wiatraki, które generują energię elektryczną, gdy się obracają to właśnie przykład jednego z najbardziej znanych odnawialnych źródeł energii. Wiatr jest potencjalnie nieograniczonym źródłem energii. Dostępnym absolutnie wszędzie. Energia wiatrowa jest wydajna i bardzo tania w zastosowaniu, dlatego też staje popularna. Ma jednak swoje wady. Jakie? To odnawialne źródło energii, jakim jest wiatr najlepiej sprawdza się na morzu lub na rozległych równinach, więc połączenie z miastami wymaga drogiej infrastruktury. Wiatr nie jest stały i zmienia się z dnia na dzień.

Odnawialne źródła energii – panele słoneczne i fotowoltaika

Odnawialne źródło energii, o którym jest ostatnio coraz głośniej to energia słoneczna. Ponad 486 GW zainstalowanej mocy sprawia, że ​​energia słoneczna jest trzecim co do wielkości odnawialnym źródłem energii na świecie, z dominującą technologią fotowoltaiczną.

Wyróżnia się dwa odnawialne źródła energii w postaci słonecznej – czyli energię fotowoltaiczną (PV), która wykorzystuje ogniwa do konwersji światła słonecznego na energię elektryczną oraz skoncentrowaną energię, a także energię słoneczną (CSP), która wykorzystuje ciepło słoneczne do napędzania turbiny.

Pozostałe odnawialne źródła energii, które warto znać

Słońce, wiatr i woda – to trzy najpopularniejsze, a zarazem też podstawowe odnawialne źródła energii. Jednak nie są jedyne! Wyróżnia się także energie:

  • Geotermalną – która działa w oparciu o stałe ciepło, wytwarzane przez ruchy tektoniczne oraz wulkany. To jedno z najtańszych i najczystszych form energii, którego wadą jest jednak mocne ograniczenie geograficzne. Z energii geotermalnej najczęściej korzysta się w krajach skandynawskich oraz Kanadzie.
  • Biopaliwo i biomasa – to produkcja paliwa z przetworzonego surowca roślinnego lub ekstrakcja z materii rozkładającej się (bioetanol). Biomasa to palny materiał organiczny, taki jak drewno, trawa i nawóz zwierzęcy. Jego zaletą jest pełna, 100 proc. odnawialność oraz elastyczność źródła.
  • Odnawialny gaz ziemny – otrzymywany jest z rozkładającej się biomasy (ścieki, odpady żywnościowe, odpady rolnicze itp.) w zbiornikach zwanych biofermentatorami.
CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )