Paradontoza a implanty

Paradontoza a implanty

Paradontoza to poważna dolegliwość, która dotyczy naszych dziąseł i zębów. W Polsce choruje na nią prawie 70 Polaków! Nie dotyczy to osób wyłącznie starszych, u których wypadanie zębów jest procesem naturalnym, ale także stosunkowo młodych pacjentów. Dla tej drugiej grupy osób ubytki w uzębieniu z pewnością są kompleksem, szczególnie że za główny powód powstawania paradontozy uznaje się niewystarczającą higienę jamy ustnej. Pacjenci chorzy na paradontozę, przed którymi stoi widmo niezwłocznej utraty pełnego uzębienia, często zastanawiają się, czy w ich przypadku można wprawić implanty zębowe. Na to pytanie uzyskasz odpowiedź czytając niniejszy artykuł do końca.

Czym jest paradontoza?

Jak już wspomnieliśmy, paradontoza to choroba, która dotyka zarówno dziąseł jak i zębów. W tym przypadku mówi się o skrajnym zaniedbaniu przyzębia. Do objawów choroby zalicza się obniżenie szyjek zębowych, krwawienie dziąseł, a na dalszym etapie choroby także zanik kości szczęki/żuchwy i stany zapalne tkanek wokół jamy ustnej. W wyniku wyżej wymienionych zjawisk, dochodzi do rozchwiewania się zębów, a kolejno ich wypadania. Jeśli choroba dojdzie do tego stadium, pacjenci często decydują się na implanty zębowe.

Główną przyczyną paradontozy jest niewystarczająca dbałość o higienę jamy ustnej. Choć w krajach rozwiniętych samo szczotkowanie zdobyło popularność i jest praktykowane zazwyczaj minimum 2 razy dziennie, tak badania dowodzą, że większość osób robi to niedokładnie. Zęby powinniśmy szczotkować bowiem od 2 do 3 minut i pamiętać o tym, że sama szczotka nie wydobędzie wszystkich resztek jedzenia ze szczelin pomiędzy zębami. Do tego celu należy użyć nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej. Ten ostatni pomaga utrzymać również dobry poziom higieny naszego języka, policzków czy podniebienia. Jeśli zatem nie chcemy, aby implanty zębowe stały się koniecznością w naszym przypadku, zadbajmy o naszą jamę ustną już teraz.

Jak wprawić implanty zębowe przy paradontozie?

Dla wszystkich tych, którzy chorują na paradontozę i szukają informacji, jak wprawiać implanty zębowe przy tym schorzeniu, nie ma dobrych informacji. Ostra faza paradontozy może bowiem skutecznie uniemożliwić wszczepienie zastępczych zębów do naszych dziąseł. Dzieje się tak, bo obniżona linia dziąseł i zanik kości żuchwy i szczęki pozbawia lekarzy stomatologów punktu oparcia, na którym mogliby zaczepić implant. Równocześnie należy wspomnieć, że dzięki postępowi medycyny, dziś wszczepienie implantów zębowych przy paradontozie nie jest wykluczone, ale wymaga dodatkowych zabiegów chirurgicznych.

Jak to dokładnie działa? Aby implanty zębowe mogły zostać poprawnie wszczepione, stomatolog musi nabudować bazę. Odsyła zatem pacjenta na konsultację z chirurgiem specjalizującym się w leczeniu jamy ustnej, który ma za zadanie odbudować zniszczone tkanki. Chodzi tu przede wszystkim o sterowaną regenerację kości szczęki i żuchwy, których istnienie jest niezbędne, aby móc doczepić implant. W późniejszej fazie leczenia stomatolog zamontuje bowiem na odrośniętej kości specjalną śrubę, która będzie bazą pod docelowy zamiennik zęba naturalnego.

Ile kosztują implanty zębowe?

Choć pytanie o cenę implantów jest jednym z najpopularniejszych w kontekście tego tematu, trudno oszacować, ile dokładnie wyniosą nas implanty zębowe. Kondycję uzębienia stomatolog ocenia bowiem indywidualnie u każdego pacjenta. Jest również wysokie prawdopodobieństwo, że jeśli diagnoza pojawiła się u Ciebie stosunkowo wcześnie, część naturalnych zębów uda się uratować, gdy pozostaniesz pod stałą obserwacją swojego stomatologa.

Jeśli zdecydujesz się na implanty zębowe na całej długości górnej i dolnej szczęki, z pewnością będziesz musiał/a przygotować sporą sumę pieniędzy. Mówi się, że w 2022 r. koszt wykonania jednej linii implantów kosztuje od 10 do nawet 25 tys. zł, w zależności od tego, jakie zabiegi konieczne są do wykonania, by implant mógł się utrzymać na stałe. Kończąc należy też dodać, że czasem, nawet pomimo tego, że będziemy dysponować określoną sumą pieniędzy, stomatolog może odmówić wykonania zabiegu, przez wzgląd na nasz stan zdrowia.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )