Żyrandol do salonu – czy sprawdzi się także w skromnych wnętrzach?

Żyrandol do salonu – czy sprawdzi się także w skromnych wnętrzach?

Lampy należą do tych elementów wyposażenia wnętrz, bez których trudno funkcjonować, jednak poza praktycznym zastosowaniem, ich zadaniem jest także często zdobienie pomieszczenia. Żyrandole są najlepszym dowodem na to, że majestatyczna lampa sufitowa może stanowić piękną dekorację, a nawet przyciągać więcej spojrzeń niż piękne meble czy obrazy. Jednak nie da się ukryć, że żyrandol do salonu w klasycznej formie średnio sprawdza się we wnętrzach o skromniejszym wystroju. Jeżeli nie planujemy odtwarzać wyglądu królewskich komnat, ogromna złocona lampa w kształcie majestatycznego świecznika może się okazać zbyt przytłaczająca. Warto wiedzieć, jakie jeszcze formy mogą przybierać żyrandole, jeśli chcemy zakupić tego typu lampę do pomieszczenia, w którym króluje minimalizm.

Żyrandol do salonu – co zamiast klasycznego kandelabru?

Żyrandol wyróżnia się przede wszystkim tym, że w przeciwieństwie do zwyczajnej lamy wiszącej, posiada kilka źródeł światła. Mimo to najczęściej ten element oświetlenia podświadomie łączymy ze złoceniami, bogatą ornamentyką oraz kryształami, co sprawia, że kojarzy nam się głównie z wnętrzami pełnymi przepychu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w nowoczesnym pomieszczeniu umieścić żyrandol, który będzie stworzony według nieco skromniejszego projektu. Zamiast złota czy starego mosiądzu, można wybrać metalowy biały lub czarny żyrandol, który będzie wyglądał jak o wiele mniej masywny świecznik. Jeśli chcemy subtelnej ozdoby, możemy postawić na dekoracyjne żarówki w kształcie płomyków albo zdecydować się na proste i białe. Jeżeli natomiast nie chcemy rezygnować z kryształów, ale wolimy zachować umiar, dobrą opcją będzie żyrandol składający się z trzech żarówek zwisających z listwy, które znajdują się za zasłoną z błyszczących paciorków.

Żyrandol do salonu – design, który nie przytłacza

W nowoczesnych wnętrzach nie sprawdzają się zbyt bogate ozdoby, a przesadnie dekoracyjne lampy wyglądają w nich, jakby były nie na miejscu. Dlatego też wybierając żyrandol do salonu urządzonego w stylu nowoczesnym, musimy postawić na prosty design. Jednocześnie ważna jest funkcjonalność wszystkich elementów wyposażenia wnętrz, zatem dużym atutem będzie na przykład ruchomy stelaż. Na rynku można obecnie znaleźć ciekawe i praktyczne żyrandole z elementami drewnianymi. Nie dość, że pod względem estetycznym prezentują się całkiem dobrze, to jeszcze pozwalają na regulację kierunku padania światła. Te i inne propozycje nowoczesnych żyrandoli można obejrzeć tutaj https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/853-zyrandole-do-salonu-jadalni. Warto zwrócić też uwagę na minimalistyczne żyrandole w stylu industrialnym. Najczęściej składają się one z pomarańczowych żarówek dekoracyjnych o okrągłym kształcie, które zwieszone są z metalowej listwy na długim czarnym kablu. We wnętrzach loftowych sprawdzają się one bardzo dobrze.

Żyrandol do salonu – kiedy zrezygnować?

Nie każde pomieszczenie potrzebuje lampy z kilkoma punktami świetlnymi. Nie ma potrzeby kupować żyrandola do salonu z niskim sufitem, gdyż znacząco obniżyłoby to funkcjonalność całego pomieszczenia. Nie zaimponujemy gościom lampą sufitową, o którą będą się obijać przechodząc przez pomieszczenie. W takim wypadku możemy postawić na plafoniadę albo na system dekoracyjnych kinkietów. Jeśli natomiast dysponujemy sporym metrażem i wysokim sufitem, ale chcemy wyeksponować tylko niektóre fragmenty salonu, być może lepszą opcją jest zakup kilku lamp wiszących i umiejętne rozplanowanie ich umiejscowienia.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )